Nemoci

  Jestliže se u agam začínají projevovat zřetelné změny ve vzhledu a chování, tak je možné, že se jedná o nějakou nemoc a agamy musí být ošetřeny. K tomu se musí samozřejmě navštívit veterinář.

     Zde vám jmenuji několik nejčastějších nemocí, které se vyskytují u agam chovaných v teráriu.

NEŽRAVOST A HUBNUTÍ

     Nebude-li agama žrát, může to mít několik důvodů. Nejpřesnější diagnosu dokáže stanovit jen zvěrolékař. Člověk by měl ale přesto dávat pozor, co agamy sežerou. Agamy jsou velcí jedlíci, tedy je v každém případě důležité je krmit každý den, ale ne denně jen živým krmivem To postačí každé 2 dny, což neplatí u mláďat, které by se mělo krmit každý den živým krmivem. Také miska s vodou by v teráriu neměla chybět. Stále otevřená tlamička neříká vždy „Já mám hlad“, ale může to být znamení pro onemocnění tlamičky nebo plic.

ODUMÍRÁNÍ A ODUMŘELÉ KONČETINY

     Odumírání vzniká na základě nedostatečného prokrvení tkáně. Příčinou je zpravidla neúplné svlékání kůže. Když se agama špatně svléká, zůstanou jí především na prstech a ocase viset  zbytky kůže. Z toho důvodu se musí ručně napomáhat, když se zbytky kůže samy neoddělí. Postižená místa navlhčíme vodou a opatrně se pokusíme prsty odstranit. Když nelze zbytky kůže odstranit, je kůže nepřirozená a agamě může upadnout prst nebo kousek ocasu. Postižená tkáň je citlivá a vytváří se zánět. Tento typ zánětu postihuje další živou tkáň, když se proti tomu nic neudělá. Vytvoří se odúmrť a postižený článek musí zvěrolékař co nejdříve amputovat.

VNĚJŠÍ PARAZITÉ

KLÍŠŤATA

     V teráriu existuje velmi malá možnost nebezpečí napadení klíštětem. Ve venkovním teráriu je nebezpečí napadení klíštětem pro agamy velmi velké. Jestliže má agama klíště, můžeme ho pomocí pinzety opatrně vytočit nebo je lepší navštívit veterináře a poradit se s ním. Postižené místo musíme ošetřit vhodnou mastí.

ROZTOČI

     Roztoči jsou nepatrní parazité a sají krev. Na kůži agam je můžeme pozorovat jako malé červené nebo hnědé tečky. Při napadení roztoči musíme navštívit zvěrolékaře, který nám dá vhodné přípravky k ošetření. Musíme samozřejmě také vyčistit terárium a jeho vybavení. Mezi příznaky patří například, když se agama velmi často škrábe o zařízení terária.

VNITŘNÍ PARAZITÉ

     Je velmi těžké je objevit. Různé druhy parazitů mohou způsobit úbytek živin a ztrátu krve. Dále mohou ničit tělové buňky, blokovat trávící trakt, vylučovat jedovaté látky nebo způsobovat různé záněty. Samozřejmě také oslabují imunitní systém.

OBLÍ ČERVI

     Žijí v trávícím traktu agam a pohltí až 40% živin. Dokážou se přesouvat skrz celé tělo a způsobují infekci. Vajíčka těchto parazitů se objevují v trusu agam. Je nutná návštěva veterináře.

TASEMNICE

     Můžou způsobovat úbytek živin, ucpání a poruchy funkce střev.

ŠKRKAVKY, HLÍSTI

     Žijí v dolním trávícím traktu. Jsou přenášeny většinou znečištěnou vodou. Vyskytují se velmi často a bývají nalezeni v trusu.

     Ostatní příznaky: krvavý a hlenovitý trus, časté vyměšování, ztráta chuti k jídlu, zvýšení příjmu tekutin, patrné červi v trusu, zvíře může být agresivní nebo neaktivní.

HNILOBA TLAMY

     Je těžce léčitelná. V tlamičce se vytvoří hniloba a hnis. Příznaky jsou silné slinění a zarudlá ustní sliznice. Hniloba tlamy může vzniknout z měkké stravy (mnoho ovoce) nebo také poranění tlamy. Může to být také průvodní příznak u poruchy metabolismu.

PRŮJEM

     Existuje mnoho příčin. Když trvá příliš dlouho (více než 2 dny), tak v každém případě musíme navštívit zvěrolékaře, abychom zjistili příčiny.

ZVRACENÍ

     Může ho způsobit zácpa, selhání ledvin nebo otrava. Měli bychom určitě navštívit veterináře.

KŘIVICE

     Může vést k zdeformování kostí. Končetiny se začínají třást, zvíře nemůže nadzvednout zadní část trupu, čelist je pokleslá a deformuje se. Příčinou je hlavně nedostatek vitamínu D3 a nedostatek vápníku. Důležité je zajistit dostatečný příjem vitamínů a tím křivici předcházet. Agamy potřebují dostatečné UV záření. Máte-li podezření, že zvíře trpí křivicí, navštivte v každém případě veterináře.

OCHRNUTÍ

     Ochrnutí může být způsobeno velkým krmným zvířetem. To může působit velký tlak na nervy v zadní častí těla a tedy způsobit ochrnutí nebo to, že agama za sebou bude vléct nohy. Možnost léčby neexistuje žádná. Může se tomuto ovšem předcházet tím, že se podává přiměřeně velká potrava. Zpravidla se říká, že by měla být velká maximálně jako šířka tlamy u agamy.

PROBLÉMY SE SVLÉKÁNÍM KŮŽE

     U agam se vyskytuje, že při svlékání zůstávají viset na prstech a ocasu zbytky kůže.Tomu můžeme pomoci tím, že odstraníme cáry kůže tupou pinzetou nebo tak opatrně rukou ve směru šupin. Předtím musíme kůži navlhčit vodou nebo popřípadě potřít dětským olejem. Kůže bude měkká a dovolí nám ji lépe svléknout. Hlavním důvodem, který vede k problémům se svlékáním kůže, je nedostatečný příjem vitamínu A. Tento vitamín podporuje tvorbu nové kůže a zbavovaní se staré kůže. Agamy se svlékají často, dokud nedospějí. Od té doby se svlékají již méně ale pravidelně. Občas požírají po svlékání kůži, protože obsahuje mnoho minerálních látek.

 

!!PŘI ZJIŠTĚNÍ CHOROBY NEBO POZOROVÁNÍ NEZVYKLÉHO CHOVÁNÍ MUSÍME POŽÁDAT VŽDY O POMOC ZVĚROLÉKAŘE!!


Diskusní téma: Nemoci

Datum: 18.04.2023

Vložil: Matyáš

Titulek: Potižená tkáň agama

Zdravím, mám agamu voustaou a už dellší dobu má postiženou tkáň a dělá se ji tam zánět veterinář ji píchl 2 injekce které vůbec nezabrali agama stále leží na jedním místě má zavřené oči a nechce vůbec žrát

—————

Datum: 06.08.2022

Vložil: nikuskakonfalova@gmail.com

Titulek: Agama bradata

Dobrý deň rada by som sa opýtala už 3dni sledujem že môj agamak je akosi divný mikal hlavou zo strany na stranu až začal bocit inak je čulý chutí mu neviem kde môže byť príčina

—————

Datum: 22.10.2019

Vložil: Petra

Titulek: Charlie

Naší smyčce Adamy se objevil hnědý flek na zádech Nedávno se vslékala z kůže Nevíte co by to mohlo být? Žere normálně Dekuju

—————