Chov švábů 

     Existuje několik druhů švábů, které lze chovat. K chovu jsem si zvolil druh šváb argentinský (Blaptica dubia). Šváby, které můžete chovat je několik druhů, ale jejich chov se od sebe nějak neliší. Vybral jsem si druh Blaptica dubia, protože odpovídá velikostně potravě, kterou přijmou moji ještěři.

 

     K chovu švábů používám staré akvárium s plastovým víkem o rozměrech 60X35X35cm. Pravidlem je, že pokud chcete mít co největší produkci švábů je dobré chovat co největší množství švábů na co nejmenší ploše . Na dno nádoby jsem nasypal asi 3cm vrstvu substrátu pro pokojové rostliny postavil na ni několik proložek od vajec. Dále jsem dal napáječku a mělkou misku na potravu. Celou nádobu vytýpím topnou žárovkou 75w která je infračervená.

 

     Do takto velké nádoby jsem si pořídil asi 400 dospělých švábů. Je lepší dát do nádoby se šváby i nějaké plata nebo trochu humusu z chovu, z kterého jste si je vzali, protože pak netrvá tak dlouho než si šváby "udělají" své prostředí  a budou produkovat mladé šváby. Když je dáte do úplně čistého prostředí, tak může trvat až několik měsíců něž začnou produkovat mladé šváby.

     Po vložení švábů do nádoby jsem začal shánět potravu pro ně. Krmím  jablky, mrkví a okurkami . Nádobu je dobré 1x týdně rosit.  Nedoporučuji rosit častěji, pokud je nemáte umístěny na topném kabelu. Nádoba by pomalu vysychala a mohli by se tu tvořit  a bakterie.

 

     Po necelém měsíci jsem začal pozorovat, že se v nádobě začínají pohybovat malí švábi a dnem ode dne jich přibývalo. Dokonce jsem pozoroval jak některé samice vytlačují kokon, ze kterého se později narodí malí švábi.     Dnes už stále častěji krmím svojí vlastní produkcí švábů a agamám moc chutnají. Chov švábů je mnohem méně náročný a jednoduší něž chov cvrčků a každému, kdo chová nějaké ještěry, doporučuji si založit alespoň malý chov švábů, a pak už nemusíte kupovat vůbec žádné krmivo.