Zimování

Zimování by mělo trvat nejméně 4 týdny, ale všeobecně se doporučuje dodržovat zimní klid 6-8 týdnů, zpravidla si čas zimního klidu určují samy agamy.  

     Měli bychom znát rozdíl mezi zimním klidem a zimním spánkem.

     Existují zvířata, které se ukládají k pravému zimnímu spánku, to znamená, že měsíce před zimním spánkem hromadí tukové zásoby, aby ho v klidu a v pořádku přežila. Zimní spánek je řízený hormonálně a nemůže být ničím ovlivněn. Tělesná teplota klesá a přizpůsobuje se okolí. Také látková výměna, tep a dechová frekvence se snižuje. Zvíře bude celkově neaktivní a nebude dále vykazovat žádné vnější projevy. Energie, kterou potřebuje si vezme ze svých zásob. Zvířata, která se ukládají k zimnímu spánku, jsou například netopýři a ježci.

     Při zimním klidu se nepřemísťují hormony. Zvíře také neupadá do hlubokého spánku, ale během zimního klidu se pohybuje a občas se rozhlíží po potravě. Tělesná teplota klesá jako u zimního spánku, avšak zimní klid, jako slovo, lze použít jen pro odpočinek.

     Agamy nepotřebují bezpodmínečně zimní klid, ale je to projev jejich života v přirozeném prostředí. Když se však rozhodnete své agamy vousaté chovat a rozmnožovat, měli by jste jim zimní klid dopřát, neboť po zimním klidu se budou vždy chtít pářit. Na zimní klid se musí pozvolna připravovat. Asi tak od listopadu snižovat teplotu v teráriu a zkracovat dobu svícení a slunečního záření z 12-14 hodin denně na 7 hodin denně. Teplota v období zimního klidu by se měla pohybovat mezi 15-16 stupni.V normálním případě agamy budou o něco línější a o něco méně žerou. Někdy se stává, že hledají chladnější místo pro odpočívání. Zpravidla odpočívají na zemi, ale někdy také odpočívají na zadní stěně nebo jinde v teráriu. Dřív než se agamy uloží k zimnímu klidu, měly by se nechat vytrávit a zcela vyprázdnit. Terárium by mělo bý zcela vyčištěné od výkalů a živé potravy. Máme-li terárium umístěné v silně obývané a hlučné místnosti, měli bychom terárium zakrýt, aby agamy nebyly rušeny. Po 6-8 týdnech zimního klidu bychom měli osvětlení, záření a teplotu opět zase pomalu zvyšovat. Poté co si agama odpočine a je čilá, měl by se vzorek trusu odnést ke zvěrolékaři na kontrolu. Agamy začnou zase znovu žrát až po několika dnech, bude-li to však trvat déle než 10 dní, měl by se navštívit veterinář, můžou to být příznaky napadení parazity. Často se tvrdí, že mladé agamy by neměly být ukládány k zímnímu odpočinku, ale názory se zde liší.

!! DŮLEŽITÉ !!

     Zimovat můžeme pouze dospělá zvířata v dobrém zdravotním stavu a pokud by jsme si všimli, že zvíře viditelně hubne a nebo má jiné problémy, zimní odpočinek musíme ukončit. Agamy vousaté bývají občas během zimního odpočinku aktivní, a proto musíme mít v teráriu vždy čerstvou vodu, kterou budeme často měnit.Také můžeme během zimního odpočinku dat do terária trochu salátu, ale v žádném případě nepodáváme živou potravu.


Diskusní téma: Zimování

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.